Снимка: БГНЕС

Бюджетът е безпрецедентен. Емитирането на нов дълг за финансиране на дефицит се счита за позволено, когато парите са за капиталови разходи. Всеки производител трябва да е свободен да си организира производството, да оценява риска и да получава приходи и печалба в съотвествие с дейността си. Регулацията не се извършва чрез изземване, а чрез данъци.

Още по темата
Това каза икономистът проф. Гарабед Минасян в ефира на Нова Нюз.

По думите му увеличаването на ДДС на 22% нарушава пропорцията между преки и косвени разходи. "Трябва да се преразгледа системата на плоския данък. Събираемостта на преките данъци от 2008 г. досега не се е подобрила. В последните две години малко превиши постъпленията. Чисти български капитали на стойност 11 млрд. лева са напуснали България. Инвестициите са 13 млрд. Увеличава се и социалното разслоение, което се дължи на системата за данъчно облагане", заяви той.

Икономистът Георги Ангелов определи бюджета като мързелив. "Приходите растат с 1 млрд., а разходите - с 11 млрд. Тази дупка е абсурдна. В приходната част не са положили усилия да се съберат всички приходи, а в разходната - да се видят кои разходи при 77 млрд. бюджет могат да се оберат. Просто всяко министерство, каквото си е поискало, е сложено в бюджета. Ако всеки е доволен, значи не е положено усилие да има за всички в рамките на възможностите", смята той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase